Login

Register

Login

Register

×

Krach na złocie W chwilę cena uncji spadła o prawie 100 dolarów

Posted On : August 11, 2021

To wszystko nie tylko efekt rakietowych prób reżimu z Korei Północnej, ale głównie zastanawiającego milczenia prezes Fed w Jackson Hole. Piątkowa sesja wystawiła na próbę siłę kupujących na rynku złota. Mimo prób obrony wsparcia w okolicach 1890 USD za uncję, ostatecznie zakończyły się one fiaskiem, a notowania złota runęły w dół do okolic 1847 USD za uncję na koniec piątkowej sesji.

Zarówno inflacja jak i ceny wynajmu nieruchomości w wielu polskich miastach nadal rosną, tym samym realny staje się scenariusz niewypłacalności części najemców. Od poniedziałku 4 lipca kurs złota spada (warto wiedzieć, że równo miesiąc temu 7 czerwca wynosił 1852,4 USD za uncję). Uncja złota wyceniona w USD potaniała o -3,64%, mimo że inflacja generalnie na całym świecie jest najwyższa od dekad. Srebro wycenione w amerykańskiej walucie potaniało jeszcze bardziej, bo o -11,83%. Jeśli chodzi o prognozę cenową, to pod koniec 2022 roku, wedle analityków Incrementum, uncja złota powinna kosztować około USD. Jednak nie warto będzie realizować zysków, tylko trzymać kruszec przez rozpoczętą dekadę, gdyż w 2030 roku uncja ma być warta około USD.

W co inwestować oszczędności we współczesnym świecie?

Narodowy Bank Węgier poniósł w ubiegłym tygodniu stopy procentowe o 185 punktów bazowych, z 5,9 do 7,75 proc. Tak duża podwyżka to również duże zaskoczenie dla wszystkich – ekonomiści spodziewali się, że bank podniesie stopy o 50 pkt bazowych, do poziomu 6,4 proc. Wiatru w żagle dolarowi dodają działania Rezerwy Federalnej. Amerykański bank centralny w połowie marca po raz pierwszy od 2018 r. Podniósł stopy procentowe, a następnie w maju podniósł je najmocniej od 20 lat . W efekcie stopa funduszy federalnych mieści się w przedziale 0,75-1%.

Obecnie na rynku wyceniana jest majowa podwyżka na poziomie 0,5 pkt. Zdaniem ekspertów Bank of America rosnąca inflacja, wciąż obecne ryzyko pandemii i konflikty geopolityczne sprzyjają inwestycjom w złoto. Oczekuje się, że średnia cena metalu szlachetnego w ciągu roku wyniesie $1925 za uncję. Na przykład bank amerykański JPMorgan zarobił w tym roku około $1 miliarda na handlu metalami szlachetnymi (przede wszystkim złotem).

Złoto daje zarobić inwestorom – ceny złota są rekordowe, ale wciąż można inwestować z zyskiem. Do ilu USD za uncję wzrosną

W USA, strefie euro, Wielkiej Brytanii Japonii ten wskaźnik wzrósł o 15,7% od lutego do września. Niniejsza analiza została przygotowana przez jej autora samodzielnie z zachowaniem należytej staranności i stanowi wyraz jego opinii i obecnego stanu posiadanej wiedzy. Nie może być ona traktowana jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. Ani autor tekstu, ani wydawca serwisu Business Insider Polska, nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury niniejszego materiału. Autor nie posiada instrumentów objętych analizą ani nie zamierza zawierać w ciągu najbliższych 72 godzin jakichkolwiek transakcji z udziałem tych instrumentów. Takie zachowanie rynku można uznać za zrozumiałe, bo posunięcia Fedu rzadko są dla inwestorów zaskoczeniem.

Pod koniec zeszłego tygodnia GUS opublikował czerwcowy odczyt inflacji, który wyniósł 15,6 proc. To mniej więcej tyle, ile zakładał konsensus rynkowy. To także najwyższy odczyt od ponad 25 lat, jednak za jej wzrost odpowiadają w głównej waluty mierze wzrosty cen nośników energii (3 proc.). Jakie zachowanie ceny metali szlachetnych przewidują eksperci w 2022 roku? Postanowiliśmy zebrać najważniejsze – naszym skromnym zdaniem – prognozy na rozpoczynający się właśnie rok.

Za 12 miesięcy ceny złota będą także na poziomie o 24 proc. W poniedziałek cena złota na światowym rynku przebiła poziom ostatni raz widziany w listopadzie ubiegłego roku. We wtorek euro wzniosło się ponad najwyższy poziom od stycznia 2015 r.

Pierwszą połowę pozycji w złocie można zamknąć w okolicach prognozowanej wartości, 1820 USD. Pozostałość aktywu można sprzedać po cenie 1905 USD. Następnie, jeśli się uda i ujrzymy cofnięcie do dotychczasowych poziomów, plan handlowy można powtórzyć jeszcze raz. Analitycy Economy Forecast Agency są nastawieni jeszcze bardziej optymistycznie. Oczekują oni, że cena będzie znajdować się powyżej $2000 w ciągu całego roku.

spadek ceny zlota

Rynkowi eksperci taką sytuację nazywają “flash crash”. Indie i Chiny to dwa kluczowe rynki sprzedaży detalicznej złota. Wiele części Chin jest objętych ograniczeniami z powodu covid-19. W najbliższym czasie znacznie obniży to popyt na złotą biżuterię, ponieważ sklepy są zamykane. Od początku 2022 roku złoto wzrosło mniej więcej o 5,2%, osiągając sprawie maksimum z lipca 2020 r.

Prognoza złota z 08.08.2022 na tydzień

Notowania kontraktów terminowych na złoto na początku drugiej połowy maja wynoszą nieco ponad 1800 dolarów za uncję. To poziom daleki od maksimów z marca, gdy na fali wojennych obaw inwestorzy i spekulanci wywindowali kurs żółtego metalu do ponad 2000 dolarów. Mniej więcej od połowy czerwca ceny złota na światowych giełdach utrzymywały się w okolicach 1800 dolarów za uncję. Dla inwestorów, którzy włożyli pieniądze w kruszec, był to czas wyczekiwania na jakiś impuls do wzrostu.

Czy inwestycja w złoto ma sens?

Inwestowanie w złote monety, jak i sztabki złota ma niemalże takie same korzyści, więc nie ma większego znaczenia, które z nich inwestor wybierze. Należy jednak pamiętać, aby inwestować w produkty renomowanych producentów, które cieszą się wśród inwestorów dużym uznaniem.

Jednocześnie popyt na złoto napędzają napięcia geopolityczne, które psują nastroje na rynkach akcji. Zdaniem Łukasza Zembika z DM TMS Brokers do lokowania kapitału w metal inwestorów zachęca niepewność, jaką niesie ze sobą konflikt ukraińsko-rosyjski. To napędza napływy do funduszy, a te w końcu powinny przełożyć się na wyższe ceny samego złota.

Choć zmienności wówczas nie brakowało, a S&P500 notował wahania po kilkadziesiąt procent, w ostatecznym rozrachunku rynek miał spore problemy, by skutecznie “przeskoczyć” szczyt z końca 1968 roku. Niektórzy rynek światowy ekonomiści kreślą jednak lepsze scenariusze. – Dobrą wiadomością dla złota jest to, że wiele zacieśnień monetarnych jest już wycenionych, co jest głównym argumentem przeciwko niedźwiedziom.

Złoty mocny, dziś w centrum uwagi dane z Polski

Efektem może być ograniczenie zwyżek cen, a nawet tendencja do poruszania się ich w przedziale wahań. Globalne otoczenie gospodarcze – przynajmniej teoretycznie – powinno wspierać złoto. Od wybuchu pandemii COVID-19 Fed, czyli amerykański bank centralny, utrzymuje zerowe stopy procentowe.

spadek ceny zlota

Po spadku ceny poniżej $1200 za uncję w 2018 roku złoto gwałtownie wzrosło w ciągu kolejnych 12 miesięcy, wyznaczając początek byczego trendu. Dochodowość metalu szlachetnego wzrosła prawie o 20%, a notowania podniosły się do $1556 za uncję. Pandemia amazon stock crash COVID-19 wpłynęła na wzrost popularności metalu szlachetnego jako instrumentu hedgingowania, co doprowadziło do wzrostu jego ceny. Stopy procentowe stanowią kluczowy punkt odniesienia dla inwestorów planujących ulokować nadwyżkę finansową w złocie.

Jak inwestować w złoto? Z głową

Następnie cena kruszcu zaczyna stopniowo rosnąć, co jest chociażby efektem zmiany polityki fiskalnej państw czy rosnącą inflacją. Wówczas, inwestorzy chcąc zabezpieczyć majątek przed utratą jego realnej wartości nabywają bezpieczne aktywa w postaci złota fizycznego. Złoto jest surowcem o ograniczonych zasobach, co ma duży wpływ na stabilność ceny kruszcu.

Jest to najwyższy rezultat od początku zbierania danych. Odczyt poniżej 100 sugeruje, że nastroje są niedźwiedzie, podczas gdy wynik powyżej tego poziomu jest świadectwem dominacji optymistów. Na plusie, licząc od początku roku, jest złoto — i to 4 proc.

W tabeli poniżej te same dane przedstawione zostały w postaci tekstowej. Tu cena złota posiada podwyższoną zmienność i może dokonywać szybkie ruchów. We wszystkich wsparcie i opór zachodnich krajach kończy się okres bezprecedensowego wzrostu masy pieniężnej. Jej łączny zakres w USA wzrósł z $15,4 mld do $18,8 mld, rosnąc o 22%.